Na okno – naklejki, styropianowe, brokatowe, witraże

Na Boże Narodzenie ozdabiamy przede wszystkim świąteczne drzewko. Jest to tradycja, której nie sposób pominąć. Nie oznacza to jednak, że jedynie choinka ma prawo do ozdobienia. Kolejne miejsce gdzie umiejscawiane są dekoracje to okno. Nie masz pomysłu w tej kwestii? Właśnie z myślą o tobie przedstawiamy kilka propozycji.

Pierwsza z nich to nieco pójście po najmniejszej linii oporu. Chodzi bowiem o gotowe naklejki z bożonarodzeniowym motywem. Metoda z pewnością najszybsza. Niestety jej minusem jest małe pole do popisu w kwestii kreatywności. Choć oczywiście wzorów mamy do wyboru do koloru, to jednak zawsze pozostanie to jedynie gotowa ozdoba.
Podobnie rzecz ma się z ozdobami wykonanymi ze styropianu. Zasadnicza różnica zachodzi w sposobie mocowania, ponieważ drugie z wymienionych z reguły mają specjalne zawieszki. Wachlarz propozycji jest niezwykle zróżnicowany, choć nie ma co ukrywać, że prym wśród nich wiodą styropianowe bombki, które w przypadku ozdób okiennych raczej się nie sprawdzą.

Przejdziemy więc do trzeciej propozycji. Zadowoli ona z pewnością wszystkie tak zwane Zosie – Samosie. Pozwoli bowiem uruchomić zdolności manualne i kreatywność. Nie możecie się doczekać o co chodzi? Szybko odpowiadamy więc, że o witraże. Przygotowaliśmy dwie możliwości – witraż z bożonarodzeniowej kolorowanki i plasteliny oraz nieco trudniejszy witraż z bibuły.

Opcja numer 1
Potrzebne będą płytki z pleksi, plastelina oraz kolorowanka z motywem świątecznym. Wykonanie jest niezwykle proste, ogranicza się bowiem do dwóch czynności. Pierwsza to wsunięcie pod płytki z pleksi kolorowanki w taki sposób, aby była dobrze widoczna na całej płytce. Drugą natomiast jest wyklejenie wszystkich pól plasteliną.

Opcja numer 2
Wymaga ona poświęcenia większej ilości czasu. Oprócz niego potrzebować będziesz :
– gotowy szablon lub samodzielnie wykonany na brystolu rysunek o świątecznym motywie
– nożyk do tapet
– kolorowa bibuła
– klej
– nożyczki
Kroki wykonania :
1. Z szablonu wytnij nożykiem rysunek.
2. W miejscu gdzie powstały otwory dopasowanymi, wyciętymi z bibuły kolorowymi kawałkami.
3. Miejsca przyklejenia bibuły możesz zamaskować kartonem.
4. A teraz powieś witraż na oknie.

Witraż wykonać może praktycznie każdy – może on stać się piękną dekoracją stworzoną przez dzieci. Oczywiście nieco starsi także mogą się „pobawić“ w artystów i przyozdobić okno lub wysłać nietuzinkową kartkę świąteczną.