Gwiazdki robione metodą quillingu

Papierowe ozdoby od dawna biją rekordy popularności. Nie dziwi więc fakt, że także świąteczne drzewka są nimi dekorowane. Śnieżynki origami już nikogo nie dziwią. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mają one od pewnego czasu pewnego rodzaju konkurencję w postaci śnieżynek tworzonych metodą quillingu. Co kryje się pod tą obcobrzmiącą nazwą?
Quilling jest rodzajem papieroplastyki, polegającym na nawijaniu na specjalną igłę cieniutkich, kolorowych pasków papieru.

Chcesz spróbować wykonać tą metodą własną gwiazdkę? Jeśli tak przygotuj brystol o wymiarach 30×30 cm, dobry klej, igłę do quillingu. A teraz postępuj według naszych kroków:
1. Potnij brystol na paski o szerokości około pół centymetra. Następnie skróć paski, aby powstały następujące :
– 1 pasek o długości 15 cm
– 8 pasków – 7,5 cm
– 4 paski – 15 cm
– 4 paski – 7,5 cm
– 4 paski – 5 cm
2. Weź igłę do quillingu, włóż końcówkę papierowego paska do otworu i zacznij go na nią nawijać. Zacznij od paska o długości 15 cm, który będzie środkowym zwojem śnieżynki.
3. Nałóż odrobinę kleju na końcówkę utworzonej wcześniej „sprężynki“ i sklej ją z drugim końcem.
4. W analogiczny sposób zrób „łezki“ znajdujące się na końcach śnieżynki. Nawiń na igłę 7,5 cm paski papieru, a następnie ściśnij je z jednej strony, by utworzyć kształt łezki. Nałóż na koniec paska odrobinę kleju i przyklej go tak, by jego koniec znajdował sie na czubku łezki.
5. Kolejny krok to „markizki“, które robi sie w ten sam sposób. Nawiń na igłę 5 cm paski papieru, przyklej odstający koniec i ściśnij, tym razem z obu stron, żeby otrzymać pożądany kształt.
6. Przyszedł czas na „zawijasy“. Złóż 15 cm paski na pół i zwiń każdą połowę na igle.
7. Ostatnim elementem śnieżynki są ramiona, które wykonasz z 7,5 cm paska. Jeden z jego końców włóż w igłę i okręć mniej więcej dwukrotnie. Następnie nawiń drugi koniec tak, aby cały element miał około 2,5-3 cm.
8. Kiedy wszystkie elementy śnieżynki są gotowe czas na ich połączenie. Zacznij od sklejenia ramion – po dwa, gładką stroną do siebie, tak by otrzymać po dwa zawijasy na każdym ramieniu ( jeden na górze, drugi na dole ).
9. Środkiem śnieżynki będzie okrągły element, do którego dokleisz ramiona. Rozwiń troszkę „sprężynki“ na jednym ich końcu i przyklej tak, aby do siebie przylegały.
10. Weź jeden z zawijasów i przyklej jego środek na ramionach, w miejscu ich łączenia. Delikatnie rozwiń go, tak by dotknął boków ramienia i przyklej go w tych miejscach.
11. Na środku zawijasa przyklej jedną z łezek. Wymodeluj go tak, by jego końce dotykały łezki, a następnie przyklej je do niej. Powtórz te czynności trzy razy, aby śnieżynka była gotowa.
12. Ostatnim krokiem jest przyczepienie nitki, aby ozdoba mogła zawisnąć na świątecznym drzewku.