Jak zrobić śnieżynkę origami

Choinkową ozdobę z papieru możemy zrobić na kilka sposobów. Najprostszy to z pewnością wycięcie jej z wydrukowanego gotowego szablonu śnieżynek. Można jednak poświęcić nieco więcej czasu i wyczarować płatek śniegu origami. Dla laików szybkie przypomnienie, że origami jest sztuką składania papieru. Jej ostateczne reguły głoszą, że punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. Przestrzenne figury tworzone są jedynie poprzez zginanie.

Czas przejść od teorii do praktyki. Potrzebować będziesz pięć arkuszy papieru do origami z dowolnym wzorem. Po pokonaniu kilkunastu kroków nietuzinkowa gwiazda będzie gotowa.
1. Każdą kartkę zegnij na pół.
2. Otrzymany prostokąt znowu zegnij na pół, tak aby uzyskać mały kwadracik.
3. Rozprostuj kartkę i połóż kolorową stroną do spodu.
4. Zagnij do środka prawy górny róg.
5. Zagnij do środka lewy dolny róg.
6. Zagnij do środka prawy dolny róg.
7. Rozprostuj prawy dolny róg.
8. Zagnij całą górną połowę w dół ( czyli do siebie ).
9. Zagnij lewy dolny róg do góry, a następnie go rozprostuj.
10. Czas, aby gwiazda zaczęła nabierać właściwego wyglądu. Pierwszy kawałek ułóż pionowo w taki sposób, aby otwarta kieszonka znajdowała się z prawej strony. Drugi kawałek ułóż w stosunku do pierwszego pionowo i włóż jego zagięcie ( z poprzedniego kroku ) do kieszonki pierwszego kawałka.
11. Z tyłu na wierzchu została jedna zakładka lewej części. Włóż ją do środka do prawej części ( zrób z nią tak samo jak z tą z poprzedniego kroku ).
12. Rozłóż całość. Masz już 1/3 gwiazdy. To samo zrób z pozostałymi częściami. W rezultacie powinnaś otrzymać trzy jednakowe części.
Czas na propozycję kolejnej papierowej ozdoby. Może nie jest to tradycyjne origami, ale jedynym budulcem także jest papier, więc podobieństwo jest uderzające.
1. Z niezbyt cienkiego papieru wytnij osiem prostokątów o wymiarach 8 x 4 cm.
2. Złóż prostokąt na pół wzdłuż jego długości ( czyli masz otrzymać prostokąt 8 x 2 cm ).
3. Zagnij róg każdego końca w dół o 45 stopni ( od strony otwartej do zamkniętej ), a następnie zegnij całość wszerz na pół. Z prostokąta otrzymasz trapez prostokątny o podstawie 4 cm. To samo zrób z pozostałymi prostokątami.
4. Przyglądnij się dokładnie trapezowi trzymając go jedną ręką za jego ostry róg. Pomiędzy czterema warstwami papieru zauważysz dwie kieszonki. Właśnie do nich musisz włożyć końce drugiego trapezu i ostrożnie dopchnąć do końca.
5. W ten sam sposób wkładaj kolejne trapezy. Powinny one utworzyć okrąg. Ostatni – ósmy trapez ma łączyć się z trapezem pierwszym.