Łatwe wzory i schematy na szydełko

Gdy kalendarz pokazuje zbliżające się Boże Narodzenie każdemu udziela się ta magiczna atmosfera. Wtedy nie tylko najmłodsi zabierają się za przygotowywanie świątecznych dekoracji. Kobiety często zaczynają w tej kwestii od siebie i myślą o zimowym pomalowaniu paznokci czy świątecznej biżuterii. Jeśli o niej mowa nie można zapomnieć o tym, co ostatnio bije rekordy popularności, czyli ozdobach frywolitkowych. Nie myślmy jednak tylko o sobie i przy pomocy szydełka wyczarujmy coś co ozdobi cały dom, a nie tylko naszą szyję.

Dla porządku trzeba przypomnieć czym właściwie jest frywolitka. Jest to rodzaj koronki artystycznej ( inna nazwa : koronka czółenkowa ) wykonywanej z cienkiej nici ( bawełnianej, jedwabnej lub poliestrowej ) za pomocą szydełka, igły lub specjalnych czółenek. Całość wygląda niezwykle delikatnie, chociaż równocześnie jest niezwykle trwała. Choć technika ta najprawdopodobniej była znana już w starożytności, popularność zyskała dopiero w wiekach XVII i XVIII. Wtedy też została sprowadzona do Polski. Podstawowymi elementami frywolitek są węzły, słupki i pikotki, za pomocą których tworzy się kółka i łuczki.

Czas na odrobinę praktyki. Poniżej przedstawiamy główne elementy robótki.
Zacząć warto od standardowego, szydełkowego węzełka. Wiązanie frywolitkowe składa się z dwóch pętelek. Pierwszą nakładamy nabierając od lewej strony nitkę na palec. Drugą natomiast nakładamy nabierając nitkę od prawej strony. Żeby powstał pikotek przytrzymaj szydełko palcami prawej ręki tak, żeby nakładane kolejne wiązania powstały w pewnej odległości od ostatniego wiązania. Po nabraniu odpowiedniej ilości wiązań czas utworzyć z nich kółeczko. Wiązania powinny się poruszać w miarę swobodnie po szydełku, trzeba jednak uważać, aby nie za luźno. Obróć robótkę w taki sposób, aby haczyk znajdował się po tej samej stronie co grzbiet frywolitki. Narzuć nitkę na szydełko, zostawiając przy tym pętelkę. Zsuń robótkę do końca szydełka tak, aby narzucona nitka nie spadła. Ściągnij robótkę z szydełka, a narzuconą nić przeciągnij przez środek. Przełóż koniec szydełka przez pozostałą z lewej strony pętelkę, a następnie przeciągnij ją na prawo. Przeciągnij nić od kłębka z powrotem na lewo. Narzuć nić na szydełko i przeciągnij przez obie pętelki. Tym sposobem kółeczko jest gotowe.
We frywolitce szydełkowej nie ma tradycyjnych łuczków. W ich miejsce wykonuje się łańcuszek szydełkowy.
Aby dołączyć kolejne kółeczko przełóż szydełko z przodu przez pikotek poprzedniego kółeczka. Narzuć nitkę na szydełko i przeciągnij ją przez pikotek. Dodaj resztę wiązań według wzoru i zakończ jak poprzednio.